perjantai 19. huhtikuuta 2013

Kameraseura taviksille

Kuvituskuva: Iltalehden uutiskuva viime viikolta ns. ambulanssipuukotuksen yhteydessä.
¤ ¤ ¤  Aktiivinen kameraseura myös taviksille!

Kuopion Kameraseuran jäsenistä valtaosa on meitä taviksia. Tämä tarkoittaa valokuvausosaamisen osalta sitä, että meistä vain hyvin harva on saanut yleensä minkäänlaista koulutusta valokuvaukseen ja sen tekniikkaan. Kaikilla meistä ei myöskään ole omaa kameraa tai digijärkkärikameraa: toki ne kummatkin ovat toivottavia, mutta lainakameralla tai kehittyneellä pokkarillakin pärjää aluksi. Jäsenistämme lähes 50 % on naisia ja arvaukseni on, että naisten lukumäärä tulee ohittamaan jäsenmäärässä miesten lukumäärän vielä tänä vuonna. Tulevalle digijärkkärikurssille (29.4.2013) osallistujista kaikki ovat naispuolisia. Se kertoo myös paljon. 

KAMERAKÄNNYKÄT JA POKKARIT DIGIFOTOMARATONILLE! 

Tulen Kuopion Kameraseuran puheenjohtajana kiinnittämään entistä enemmän huomiota siihen, että lähiaikoina yhdistyksemme toiminta painottaa nimenomaan tavallisen kuvaajan näkökulmaa ja valokuvausharrastuksen kehittämistä heidän tarpeistaan lähtien. Tämä huomioidaan erityisesti 30.-31.8. elokuuta 2013 järjestettävällä digifotomaratonilla, jossa kamerakännykät ja digipokkarit ovat ensimmäistä kertaa sallittuja ns. "tavissarjassa" - vakavasti valokuvausta harrastavien rinnalla. 

Ja mikä uutta ja mielenkiintoista: Digifotomaraton järjestetään kahtena erillisenä kilpailuna

- 6 h kestävä perinteinen digifotomaraton la 31.8.2013 sekä
- 24 h kestävä täysmaraton pe-la 30. - 31.8.2013. 

Kilpailussa kaksi sarjaa (molemmissa kilpailuissa):

- tavikset sekä 
- vakavasti valokuvausta harrastavat ja ammattilaiset.

Myös kuvankäsittely sallitaan pitkässä täysmaratonissa. 

Merkkaa päivämäärät jo nyt kalenteriisi!     

Ei kommentteja:

Lähetä kommentti