torstai 4. huhtikuuta 2013

Näin lataat ehdokkaasi...

Kimppakivaa - kuva: J-P Korpi-Vartiainen
Näin lataat omat ehdokkaasi (max 3 kpl/teema) Kuukauden kuva -kisaan

- ensiksikin: tämä herkku on vain Kuopion Kameraseuran jäsenille.

Seuraavaksi sinun tulee liittyä "Kuukauden kuva Flickr-ryhmään", jotta pääsisit lataamaan (upload) kuviasi. Klikkaa "join this group" -kuvaketta. Saat yleensä melko pian seuramme jäseniltä kuittauksen, minkä jälkeen pääset kirjautumalla (sign in) lataamaan omia kuviasi (upload). Jos sinulla ei ole Flickr-tunnuksia tai tarvitset lisäneuvoja, lähetä viestiä -> jpkorpi (at) gmail.com. 

Kuukauden kuva -kilpailuun ladattavien valokuvien tulee olla uusia (eli niiden tulee olla otettu sen jälkeen, kun edeltävän kuukauden kuvien lataamismahdollisuus on suljettu). 

Ja tässä ohjeita "Kuukauden kuvien" lataajille:

- anna kuvallesi lyhyt, ytimekäs nimi (suomeksi/englanniksi). Se tapahtuu menemällä kuvan nimi -ruutuun, kun olet kirjautuneena ryhmään.  
- lataa mielellään 1024 px (pisin sivu) 72 dpi -kokoisia kuvia
- laita mieluusti kuvan näkyvyys "public"-asentoon, koska silloin kaikki lataamasi kilpailukuvat näkyvät, vaikka katsoja olisi kirjautumatta järjestelmään
- Flickrin ominaisuuksiin kuuluu, että uusien jäsenien ensimmäiset kuvat eivät heti näy kirjautumatta järjestelmään kaikille, mutta asia korjautuu, kun olet saanut ladatuksi yli viisi kuvaa järjestelmään.
- lisää kuviin myös paikkakunta oikeassa yläreunassa olevan sovelluksen avulla.
- jos haluat, lisää copyright-vesileima kuviisi

Lopuksi lisää omat kuvasi Kuukauden kuva -ryhmään klikkaamalla "Add to group" -painiketta. Valitse sieltä Kuukauden kuva -ryhmä ja paina "Done"-näppäintä.

Ei ole vaikeata - kokeile vaikka! Ketään ei jätetä pulaan: jos joku askarruttaa, kysy ihmeessä apua! 

Kultaisen leikkauksen / Kolmanneksen säännön osalta latausaika umpeutuu perjantaiaamuna klo 09. Sen jälkeen saat äänestyslinkin. Kuukauden kuva julkistetaan ja kaikki kuvat arvioidaan mukavassa kuvaillassa ma 8.4.2013 klo 18 steinerkoululla (Asemakatu 3, sisäpihalle tultaessa oikeanpuolimmaisen rakennuksen ovi).  

Ei kommentteja:

Lähetä kommentti