maanantai 10. kesäkuuta 2013

Finlandia jyräsi Kuukauden kuvaksi


¤ Pentti Longin "Finlandia" voitti kesäkuun 2013 Kuukauden kuva -kisan 34 pisteellään. Pentti kertoi yhdistelleensä kuvan kahdesta erillisestä kuvasta "Musiikki ja valokuva" -teemaan sopivaksi.

Selväksi kakkoseksi nousi Petri Damsténin lennokkaasti taiteellinen "Ace of Spades" -korttipelikuva 22 pisteellään ...
- ja kolmanneksi nousi Pentti Longin "Born to Wild" -motoristikuva 14 pisteellään.

Neljänneksi kiilasi Anne Tuomaisen ruotsalaisen Pietari Brahen linnan ikkunasta otettu idyllinen "Maalaismaisema"-kuva 13 pisteellään...ja heti tuntumassa olivat 12 pisteellä Petteri Mussalon "School's Out", Petteri Damsténin "Looking at the Moon" sekä Mika Pöyliön voimallinen luontokuva "Laulujoutsenten maa".


Heti näiden perässä tulivat 11 pisteellään J-P Korpi-Vartiaisen "Valkea Sisar" sekä Olli Toivosen "Who by Fire". Kaiken kaikkiaan yli 30 kuvaa sai sijoituksia, joten pisteet jakautuivat todella monelle kuvaajalle.

Kaikki parhaiten sijoittuneet kuvat ovat nähtävissä Flickr-galleriassamme täällä. Koko tulosluettelo kesäkuun 2013 tulosten osalta on täällä.

Heinäkuun teemana Kesä

Heinäkuun Kuukauden kuvan teemaksi Pentti Longi valitsi varmasti jokaiselle mukavan aiheen "Kesä".

Heinäkuussa ei pidetä kuvailtaa, vaan kuvien arvostelua toivotaan annettavan jo Flickr-galleriassa. Kuvien latauksen deadline on pe 5.7.2013 klo 09:00, minkä jälkeen jäsenemme saavat äänestyslinkin. Kisan tulokset ilmoitetaan seuraavana maanantaina klo 17 jälkeen verkkosivuillamme.

Ei kommentteja:

Lähetä kommentti