Tunnistatko itsessäsi mitään seuraavista oireista?
- matkustaessasi porhallat ympäriinsä juuri ennen hämärän laskeutumista etsiessäsi parasta paikkaa auringonlaskun kuvaamiseen.
- skippaat päivällisen tai jätät jälkiruoat ystävillesi, kun kiiruhdat ulos sateeseen ottaaksesi juuri sen valokuvan.
- ryhmämatkoilla ja ryhmäretkillä turhaudut sen vuoksi, ettei niillä koskaan ole tarpeeksi aikaa kuvata upeissa kohteissa, eikä niillä ole mahdollisuutta pysähtyä nähdessäsi upeita ränsistyneitä taloja tai upean valon ilmestyksiä.
- olet nyyhkyttänyt päiväkausia rikkimenneen tai kadonneen muistikortin vuoksi.
- huudat kavereillesi saavasi sydänkohtauksen, jos et saa juuri tuota kuvaa.
- kommentoit kavereillesi elokuvan valotusta tai suotimien käyttöä.
- sinulla on älypuhelimessasi vähintään kahdeksan valokuvasovellusta.
Jos nyökkäsit yhdenkin edellä olevan suhteen, sinulla on mitä todennäköisimmin valokuvaamisen pakkomielle -niminen oireyhtymä.
Viikon Digital Photography School -uutiskirje avaa lisää tämän oireyhtymän portteja, ja yrittää myös helpottaa sairauden oireita.
Lue lisää täältä...
Ei kommentteja:
Lähetä kommentti