maanantai 4. marraskuuta 2013

Arja Litmanen ja Petri Damstén Kuukauden kuvittajia

Kuukauden kuva -kisan 


marraskuun teemana oli "Erossa - Separated". Äänestykseen osallistui kaiken kaikkiaan 50 seuramme jäsentä, joiden antamat 300 ääntä jakautuivat kaikkiaan 42 eri kuvalle, mikä taitaa olla pisteiden hajonnan osalta suurin koskaan tapahtunut tähän mennessä. Siksi myös kärkisijoittuneet saivat suhteellisen vähän pisteitä verrattuna aiempiin äänestyksiin.

Marraskuun kuviksi valittiin tällä kertaa kaksi kuvaa samalla pistemäärällä: Petri Damsténin parisuhdekriisiä oivallisesti dokumentoiva "Separated" sekä Arja Litmasen mielenkiintoinen tutkielma "Ajan erottamat" haljenneesta tiiliseinästä. Kolmanneksi ylsi Mika Pöyliön lyyrinen tulkinta puoliksi veteen uponneesta veneestä.

Seuraavaksi parhaisiin pistemääriin ylsivät neljäntenä Petri Karvosen eeppinen kuva "Left alone" yksin jääneestä joutsenesta sekä
viidentenä Petri Damsténin raikas puolivartalokuva "In Two Halves".


Kaikki marraskuun Kuukauden kuva -kisan tulokset löytyvät täältä.  

Joulukuun teemana on kaksi teemaa: Vastakohdat (Opposites) sekä Kuva kuvassa (Picture in Picture). Voit vapaasti valita kuinka monta kuvaa haluat kustakin teemasta, kunhan lataat yhteensä kolme kuvaa kisaan.

Ja muista samalla myös Vuoden kuva -kisa.  
   

Ei kommentteja:

Lähetä kommentti