keskiviikko 25. maaliskuuta 2015

Valokuvausta näyttelyssä

Kuopion Pursiseura on vuoden 2014 Pursiseura. Seura sai tunnustuksen pitkäjänteisestä veneilyn hyväksi tehdystä työstä, esimerkillisestä yhteishengestä ja systemaattisesa juniorityöstä. Seura sai vuoden veneilyteko 2014 tunnustuksen Pirttiniemessä meneillän olevasta sataman rakentamisesta.

Kuopion Pursiseura järjestää perinteisen vapaa-ajan ja veneilyn näyttelyn, Kallavesj 2015- näyttelyn 10-12.4.2015 Kuopio-hallilla. Pursiseura tarjoaa mahdollisuutta kuvata näyttelytapahtumia ja näyttelyvieraita lauantaina 11.4.2015 suurimman vilskeen aikana. Kuvat julkaistaan saman tien lähes livenä seuran osastolla pyörivässä mediakioskissa. Pursiseura varaa mahdollisuuden käyttää kuvia  omassa julkaisutoiminnassaan. Kuvien omistusoikeudet jäävät kuvaajille. Talkoissa talkoolaisten palvelut ja talkoolaisten eväät.

Homma jatkuu sitten avovesikaudella. Kuopiossa järjestetään kesällä kaksi suurta nuorten purjehduskilpailua. Näihin kisoihin tarvitaan kuvaajia erityisesti vesille. Purjehdusta kuvataan lähietöäisyydeltä kilpailijoiden seassa liikkuvan veneen kyydistä. Tässä voisimme kokeilla jotain uutta - korkeatasoisia kuvia suoraan kisan tiimellyksestä rannalla oleville kannustus- ja tukijoukoille. Tässä hankkeessa pelisäänöt samansuuntaiset kuin edellä.

Purjehduskuvausta ajatellen voimme olla mukana jo harjoituksissa pitkin kautta lajin tuntemuksen ja oppiaksemme lajille ominaisesta kuvaamisesta ja kuvakerronnasta.

Jos jompi kumpi tai kumpikin hanke kiinnostaa, niin ottakaa yhteyttä. Kallavesj- näyttelyn osalta odotan yhteydenottoja 4.4.2015 klo 15 mennessä. Näin käytännön järjestelyille jää riittävästi aikaa.

Kesäkauden suhteen minuun voi ottaa yhteyttä myöhemminkin.

Yst terv
Petteri Mussalo
mup(at)iki.fi

Ei kommentteja:

Lähetä kommentti