torstai 7. heinäkuuta 2016

Kokemuksia sankarihautausmaakeikalta

Kameraseurojen liitto dokumentoi kaikki Suomen sankarihautausmaat yhdessä Kaatuneiden muistosäätiön ja seurojen kanssa. Meidän alueellamme työtä tekevät Iisalmen, Keiteleen, Kiuruveden, Siilinjärven ja Kuopion seurat.

Meidän kontollamme on tällä hetkellä kymmenkunta hautausmaata. Tarvitsemme innokkaita lähialueen retkeilijöitä toteuttamaan kuvauksia heinäkuun aikana, puoliväli on kaikkein kokeinta kukinta-aikaa. Seura maksaa kuvauksesta pienen polttoainekorvauksen 8l/100 km perusteella.

Nilsiä, Sankaripuisto, Vehmersalmi, Puutosmäki, Hatsala, Hirvilahti, Jännevirta, Riistavesi ja
Vehmasmäki ovat alueellamme. Muitakin paikkoja voi tulla kysymykseen.

Eilinen Sankaripuiston kuvaus vaati aikaa reilun tunnin kuvauksineen, siirtymisineen ja jälkikäsittelyineen. Seuramme saa jokaisesta hautausmaan kuvauksesta hyvän summan koulutusrahaa. Tässä piilee mahdollisuus vaikuttaa esimerkiksi studion tulevaan vuokratasoon. Reilun kymmenen hautausmaan kuvauksella maksamme vuoden studiovuokrat ja pidämme koulutustilamme pystyssä.


Kuopio, Sankaripuisto

Yhteydenotot minuun (0neljäviis- 2021446, mup@iki.fi)

Lisätietoja löytyy liiton sivuilta http://www.sksl.fi/?page_id=5031 ja liiton kuvausohjeesta http://www.sksl.fi/wp-content/uploads/2016/06/Sankarihautausmaat_kuvausohjeet-1.pdf

Ei kommentteja:

Lähetä kommentti