torstai 31. toukokuuta 2018

Merja Martikainen - Pohjoismainen valokuvamestari NMiFC 2018


Kuopiolainen harrastajavalokuvaaja ja Kuopion kameraseura ry:n aktiivijäsen Merja Martikainen on voittanut tämän vuoden Pohjoismainen valokuvamestari tittelin.
Merja Martikainen

Pohjoismainen valokuvausliitto / Nordiska Förbundet för fotografin – NFFF järjestää vuosittaisen Pohjoismainen valokuvamestaruus -kilpailun. Se käydään pohjoismaisten, Norjan, Ruotsin, Suomen ja Tanskan kotimaansa kameraseurojen liittoon (NSFF, RSF, SKsL ja SDF) kuuluvien seurojen jäsenten kesken.
Liiton jäseniä ovat Norsk Selskap for Fotografi (NSFF), Riksförbundet Svensk Fotografi (RSF), Suomen Kameraseurojen Liitto (SKsL) sekä Selskabet for Dansk Fotografi (SDF)
Pohjoismaisen yhteistyön tarkoituksena on toisaalta nostaa valokuvausharrastuksen arvoa sekä taide- että kulttuurimuotona sellaisenaan, toisaalta kehittyvä yhteistyö Pohjoismaiden kesken avaa sekä liitoille itselleen että niiden jäsenille monia mahdollisuuksia.
Kilpailu järjestetään vuosittain eri pohjoismaisten kameraseurojen liittojen toimesta. 1. Pohjoismaisen valokuvamestaruuskilpailun järjestelyistä vuonna 2017 vastasi Suomi. Tämän vuoden kilpailun järjesti Tanska.

Kilpailussa on kaksi sarjaa; Värikuvat ja Yksiväriset kuvat. Kukin valokuvaaja voi osallistua kilpailuun neljällä kuvalla kummassakin sarjassa. Samalla kuvalla voi osallistua vain yhteen sarjaan.
Kolmesta jäsenestä koostuvan, ei-pohjoismaisen tuomariston, valitsee kulloinkin järjestämisvuorossa oleva kameraseurojen liitto. Tämän vuoden kilpailun tuomaristo tuli Irlannista. (Ross McKelvey MPAGB EFIAP/g FIPF FBPE, Bill Power FIPF EFIAP/s EPSA ARPS ja Paul Reidy LIPF AFIAP Irlannista)


Tänä vuonna yhteenlasketun pistemäärän perusteella Pohjoismaisessa valokuvamestaruuskilpailussa mestaruustittelin voittivat:
• NMiFC – Nordisk mästare i fotografi – Färg 2018: Merja Martikainen, Kuopio, Finland
• NMiFM – Nordisk mästare i fotografi – Svart/vitt 2018: Bjarne Hyldgaard, Danmark

Seuraava Pohjoismainen valokuvamestaruuskilpailu järjestetään 2019.

Merjan tapaa seuran kuvailloissa joissa annetaan ohjeita ja vinkkejä kuvaamiseen. 

http://www.nordic.photo/#section-456Ei kommentteja:

Lähetä kommentti