torstai 17. joulukuuta 2020

Kuopion kameraseuralle jo viides peräkkäinen voitto valtakunnallisessa Seuracupissa

 Suomen kameraseurojen liitto (SkSL) on julkistanut tämän vuoden Seuracupin tulokset. Voittaja oli jälleen, jo viiidennen kerran peräkkäin, Kuopion kameraseura. Seuracup on valtakunnallinen kisa, johon voivat ottaa osaa kaikki maamme kameraseurat. Seurat voivat lähettää kisaan 20 kuvan kokoelman, jossa saa olla korkeintaan kaksi kuvaa samalta kuvaajalta. Kuopion kameraseuran tämänvuotisessa kokoelmassa oli kuvia 15 eri kuvaajalta, ja kuva-aiheet vaihtelivat luonto- ja maisemakuvauksesta henkilö-, taide- ja fantasiakuviin.


Toiseksi kisassa selvisi Tampereen valokuvausseura ja kolmanneksi Oulun kameraseura.

Tämä vuosi on ollut Kuopion kameraseuralle voitokas, sillä seura voitti keväällä myös Pohjoismaisen valokuvamestaruuden sekä väri- että monochromesarjoissa.

Kuopion kameraseuran puheenjohtaja Petteri Mussalo totesi seuran menestyksistä, että menestyksemme sekä kansallisissa että kansainvälisissä näyttelyissä perustuu pitkäaikaiseen ja määrätietoiseen työhön valokuvataiteen hyväksi. Seuramme jäsenet eivät pidä kuynttiläänsä vakan alla, vaan osaamista jaetaan toisille vastikkeetta ja neuvomisen ilosta. Tämä on tyypillistä kuopiolaisille valokuvaajille, niin harrastajille kuin ammattilaisillekin. Lisäksi koulutamme uusia kuvaajia valokuvauskursseillamme. Tällaista seuraa on suuri ilo johtaa !

Kokoelman kuvat ja kuvaajat:

Ahokas Jussi, ”A Stormy Night”

Ahokas Jussi, ”The White Chappel”

Anttila Tiina, ”Catwoman”

Damsten Petri, ”Markus – Author Portrait 1”

Damsten Petri, ”Viking Stare”

Hinkula Seppo, ”Only This One”

Korhonen Sari, “Among The Cottongrass”

Korpi_Vartiainen Jukka-Pekka, “Woman in Love”

Kumpulainen Kari, ”A Glass Of Champagne 5”

Kumpulainen Kari, ”Missing You”

Lyra Vesa, ”Waiting”

Merjovaara Hannu ”The Storm Rises”

Mussalo Petteri, ”Spotted Deer”

Puumalainen Niko, ”Rebirth”

Puumalainen Niko, ”The Mime”

Rossi Marko, ”Flower Girl”

Saastamoinen Juha, ”Hard Work”

Sabat Marc, ”Lionheart”

Sabat Marc, ”Marionette”

Sipilä Markus, ”Approach”


Ei kommentteja:

Lähetä kommentti