tiistai 7. joulukuuta 2021

718 kuvaa ja 173 eri lintulajia kameraseuran lintukuvahaasteeseen

 


Seuramme jäsen Markus Sipilä esitti alkuvuodesta, että seuramme ottaisi vastaan lintukuvahaasteen, kuvaa tunnistettavasti 100 eri lintulajia vuoden aikana.  Nyt Markus teki yhteenvedon haasteesta:

Vuosi ei ole vielä lopussa ja lisää lajeja on vielä mahdollista kartuttaa tälle vuodelle. Paketoin kuitenkin haasteen jo tässä vaiheessa KKS100LINTUA2021 osalta. Kuvaajia osallistui yhteensä 10 ja kuvia tuli tähän mennessä kaiken kaikkiaan 718. Yhdessä saavutimme huimat 173 eri lajia, ja yhteensä neljä kuvaajaa saavutti henkilökohtaisesti 100 lajin rajan. Haaste onnistui ainakin omalta osaltani yli odotusten, enkä varmasti yksin olisi onnistunut motivoimaan itseäni yli 100 lajin kuvaamiseen. Lisäksi ainakin allekirjoittanut oppi paljon lisää luonnosta ja linnuista. Kiitos kaikille kameraseuralaisille, kuvaajille, kuvista tykänneille ja KKS100LINTUA2021 seuraajille.

Markus Sipilä

Kaikki 718 kameraseuralaisten lintukuvaa löytyvät Instagrammista tunnuksella #kks100lintua2021, tai suoraan tästä linkistä: https://www.instagram.com/explore/tags/kks100lintua2021/Ei kommentteja:

Lähetä kommentti